Netzwerk Fix Dome Mini, 1/2,7'' Tag/Nacht, 2592x1944@30fps, H.265, 6mm, 56°, IK08
read more
€526.81
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Bosch - NUV-3703-F06"
Netzwerk Fix Dome Mini, 1/2,7'' Tag/Nacht, 2592x1944@30fps, H.265, 6mm, 56°, IK08
Manufacturer number: F.01U.433.019
Download manufacturer datasheet
Main features
- Kompaktes Design mit schneller und einfacher Installation und Einrichtung
- IVA Pro Buildings vorinstalliert
- Hoher Dynamikbereich (HDR) zur Erkennung aller Details sowohl in hellen als auch in dunklen Bereichen
- Eingebautes Secure Element mit Trusted Platform Modul (TPM)
Spezifications
| Resolution standard | 5 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 2592x1944 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Horizontal angle of view | 56,1° |
| Focal length | 6 mm |
| Chip size | 1/2,7'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Color (Housing) | weiß |
| Color (dome) | clear |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Inside |
| Housing material | Plastic |
| Internal memory | optional |
| Photosensitivity | 0,15 lux bei F1,9 |
| Mounting type | Ceiling,Wall |
| Lens Type | Prime lens |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
| Series | Bosch FLEXIDOME micro 3100i |
| Power supply | Poe,PoE+ |
| System | True Day&Night |
| Temperature Range (Operating) | 0°C ~ +40°C |
| Vandalism-resistant | Yes |
| Video Compression | H.264,H.265,M-JPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | WDR 120dB |
| Certifications | IK08 |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 0, Expectation: 0, Replacement time: 2 weeks (Last update: 25.05.2026) - subject to prior sale