5MP Netzwerk Kamera, Box, Tag/Nacht, 2560x1920, WDR, SSDR, AI C-/CS-Mount, PoE, 12VDC
read more
€1,187.03
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Hanwha Vision - XNB-A8004"
5MP Netzwerk Kamera, Box, Tag/Nacht, 2560x1920, WDR, SSDR, AI C-/CS-Mount, PoE, 12VDC
Manufacturer number: XNB-A8004
Download manufacturer datasheet
Spezifications
| Alarm inputs | 2 |
| Analysis | Object classification (person / vehicle),License plate recognition,Face,People counting |
| Audio compression | AAC-LC,G.711,G.726,OPUS |
| Audio support | Yes |
| Resolution standard | 5 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 2560 x 1920 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Iris Control | P-Iris,, |
| Chip size | 1/2,8'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Ethernet interface | 10Base-T,100Base-T |
| Color (Housing) | Black |
| Color (dome) | clear |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Aluminium |
| Housing material | Aluminium |
| Internal memory | microSD card,microSDHC card,microSDXC card |
| Camera Type | Special camera |
| Power consumption | 8.9 W |
| Photosensitivity | 0,04 Lux |
| Mounting type | Ceiling,Wall |
| Network Protocols | and others,HTTP,HTTPS,IPv4,IPv6,RTSP,UDP |
| Lens Type | no lens included |
| ONVIF | ONVIF Profile G,ONVIF Profile S,ONVIF Profile T,ONVIF Profile M |
| Ports | RJ-45 |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af |
| Control Interfaces | RS-485 |
| Power supply | 9-12 VDC |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -10° C - 55°C |
| Video Outputs | Yes |
| Video Compression | H.264,H.265,MJPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120dB |
| Certifications | CE,UKCA,FCC,UL,IEC,ETSI |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 0, Expectation: 0, Replacement time: 10 days (Last update: 27.04.2026) - subject to prior sale