Hikvision - DS-2CD2187G2H-LISU(2.8mm)(eF)(O-STD)
Netzwerk Fix Dome, 8MP, 2,8mm, Weißlicht, Infrarot, Alarm, Audio, IP67, IK10
read more
€421.68
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Hikvision - DS-2CD2187G2H-LISU(2.8mm)(eF)(O-STD)"
Netzwerk Fix Dome, 8MP, 2,8mm, Weißlicht, Infrarot, Alarm, Audio, IP67, IK10
Manufacturer number: 311323917
Download manufacturer datasheet
Spezifications
| Alarm inputs | 1 |
| Audio compression | G.711,AAC-LC,G.726,MP3 |
| Audio support | Yes |
| Resolution standard | 8 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Lighting | Infrared,White |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 3840x2160 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Horizontal angle of view | 105.1° |
| Vertical angle of view | 54.8° |
| Focal length | 2.8 mm " |
| Chip size | 1/1,8'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Turning range | 355 ° |
| Color (Housing) | Weiß |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Aluminium |
| Housing material | Aluminium |
| Internal memory | microSD card,microSDHC card,microSDXC card |
| Camera Type | Domecamera |
| Power consumption | 9.5 W |
| Photosensitivity | Farbe: 0.0005 Lux @ (F1.0,AGC ON),0 Lux mit Licht |
| Low Speed Shutter | Yes |
| MOD (Minimum Object Distance) | 3.3 m |
| Mounting type | Ceiling,Corner mounting,Mast mounting,Wall |
| Network Protocols | and others,DNA,DHCP,FTP,HTTPS,HTTP,NTP,RTP,RTSP,TCP,TCP-IP |
| Lens Type | Prime lens |
| ONVIF | ONVIF Profile T,ONVIF Profile S,ONVIF Profile G |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af |
| Protection | IP67 |
| Series | Pro Series |
| Power supply | 12VDC |
| System | 24h Color,black/white,Color |
| Day/night switching | Automatic, manual,Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -30 °C bis +60 °C |
| Vandalism-resistant | Yes |
| Video Compression | H.264,H.264+,H.265,H.265+,MJPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | WDR 130dB |
| Wiper | No |
| Certifications | CE,UL,CB,KC,RCM,BIS,RoHS,WEEE,Reach |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
Discontinued line - Availability remaining quantity: 2, Expectation: 0, Replacement time: - (Last update: 25.05.2026) - subject to prior sale