Hikvision - DS-2CD3746G2-IZS(2.7-13.5mm)(H)/eF/O-STD
Netzwerk Varifokal Dome, Tag/Nacht, 4MP, 2,7-13,5mm, Infrarot, Alarm, Audio, IP67
read more
€568.64
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Hikvision - DS-2CD3746G2-IZS(2.7-13.5mm)(H)/eF/O-STD"
Netzwerk Varifokal Dome, Tag/Nacht, 4MP, 2,7-13,5mm, Infrarot, Alarm, Audio, IP67
Manufacturer number: 311323515
Download manufacturer datasheet
Main features
- Hochwertige Bildqualität mit einer Auflösung von 4 MP
- Hervorragende Leistung bei schlechten Lichtverhältnissen dank DarkFighter-Technologie
- Klare Bildgebung bei starkem Gegenlicht dank 120-dB-True-WDR-Technologie
- Effiziente H.265+-Kompressionstechnologie
- Fokus auf die Klassifizierung von Personen und Fahrzeugen auf Basis von Deep Learning
- 3D-DNR-Technologie liefert klare und scharfe Bilder
- Motorisiertes Varioobjektiv für einfache Installation
- Wasser- und staubgeschützt (IP66) sowie vandalismussicher (IK10)
Spezifications
| Alarm inputs | 1 |
| Audio compression | G.711,G.722,G.726 |
| Audio support | Yes |
| Resolution standard | 4 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Lighting | Infrared |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 2688x1520 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Horizontal angle of view | 107,6° |
| Vertical angle of view | 56° |
| Focal length | 2,7 - 13,5 mm |
| Chip size | 1/3'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Color (Housing) | weiß |
| Color (dome) | clear |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Metal |
| Housing material | Metal |
| Internal memory | microSD card |
| Camera Type | Domecamera |
| Power consumption | 18 W |
| Photosensitivity | 0,003 Lux |
| Low Speed Shutter | Yes |
| Mounting type | Ceiling,Corner mounting,Mast mounting,Wall |
| Lens Type | Varifocal |
| ONVIF | yes |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af |
| Protection | IP66 |
| Series | AcuSense |
| Control Interfaces | Infrared |
| Power supply | 12VDC,Poe |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -30°C - 60°C |
| Vandalism-resistant | Yes |
| Video Compression | H.264,H.265 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120dB |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 3, Expectation: 0, Replacement time: 2 weeks (Last update: 20.05.2026) - subject to prior sale