Hikvision - DS-7616NXI-I2/16P/S(STD)(E)
Netzwerk Video Rekorder, 16x IP, 16x PoE, H.265+, Analyse, 2x SATA, 230VAC
read more
€1,062.67
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Hikvision - DS-7616NXI-I2/16P/S(STD)(E)"
Netzwerk Video Rekorder, 16x IP, 16x PoE, H.265+, Analyse, 2x SATA, 230VAC
Manufacturer number: 303618732
Download manufacturer datasheet
Spezifications
| Alarm output | Yes |
| Alarm Input | Yes |
| Analysis | Face,ANPR,People counting |
| Number of IP Channels | 16 |
| Audio Inputs | 1 |
| Audio compression | G.711u,G.711a,G.722,G.726 |
| Audio support | Yes |
| Resolution Recording (max) | up to 32 MP (8K) |
| Data throughput (outbound) | 256 Mbps |
| Data throughput (maximum) | 160 Mbps |
| Dimensions (WxHxD) (extended) | 385x317x52 mm |
| Alarm triggers | PoS text,Movement |
| Alarm response | email,Push (Mobile),Buzzer |
| External Eneo Operating Devices | Keyboard,Mouse,Network Keyboard |
| Remark | The AI features (face recognition,perimeter protection,and motion detection 2.0) are mutually exclus |
| Menu languages | English,French,German,Italian,multilingual |
| Password | Administrator and User |
| Ethernet interface | 10/100/1000Mbps |
| Hard disk capacity max | 28 TB |
| HDD Hotswap | No |
| HDD Slots Number | 2x SATA |
| Power consumption | 30 W |
| Network Protocols | and others,DHCP,DNA,DDNS,HTTP,HTTPS,IPv4,IPv6,NTP,RTSP,SADP,SMTP,TCP-IP,UPnP |
| ONVIF | ONVIF Profile G,ONVIF Profile S |
| Remote Access | yes |
| Memory interface (external) | iSCSI,USB |
| Control Interfaces | USB |
| Power supply | 100-240VAC |
| Temperature Range (Operating) | -10 °C - 55 °C |
| Video Outputs | 1x HDMI,VGA |
| Video Inputs (Quantity) | 16 |
| Video Compression | H.264,H.264+,H.265,H.265+ |
| Certifications | CE,CB,REACH,WEEE,UKCA,LOA |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 1, Expectation: 0, Replacement time: 2 weeks (Last update: 03.04.2026) - subject to prior sale