Hikvision - HM-TD1228-2/G1/T3A(O-STD)
Netzwerk Wärmebild Turret Kamera, Bi-Spectral, 256x192 Thermal, 2mm Brennweite, 90°FOV, 5MP, 2,2mm Brennweite, IR, Weißlicht, IP67
read more
€1,009.12
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Hikvision - HM-TD1228-2/G1/T3A(O-STD)"
Netzwerk Wärmebild Turret Kamera, Bi-Spectral, 256x192 Thermal, 2mm Brennweite, 90°FOV, 5MP, 2,2mm Brennweite, IR, Weißlicht, IP67
Manufacturer number: 305403154
Download manufacturer datasheet
Main features
- Auflösung 256 × 192, 12 µm, VOx UFPA, NETD = 25 mK (25 °C, F1.0)
- Erhöhte Erkennungsreichweite bei Personen und Fahrzeugen sowie extrem niedrige Fehlalarmraten dank des groß angelegten KI-Modells von GUANLAN
- Unterstützt intelligente Hybridbeleuchtung: Weißlicht, IR und Smart-Modus
- Temperatur-Ausnahmealarm, -20 °C bis 150 °C (-4 °F bis 302 °F), ± 8 °C (± 14,4 °F)
- Unterstützt Algorithmus zur Erkennung von Brandherden
- Unterstützt Algorithmus zur Raucherkennung
- Bildverarbeitungstechnologie: Linear, Histogramm, selbstadaptiver thermischer AGC-Modus, DDE, 3D-DNR
- Hochwertiger Detektor mit 10 Jahren Garantie
Spezifications
| Alarm inputs | 1 |
| Audio compression | G.711,G.711u,G.722,G.726 |
| Audio support | Yes |
| Recording sensor | CMOS |
| Lighting | White,Infrared |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 2688x1944 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Horizontal angle of view | 128,3° |
| Vertical angle of view | 75,4° |
| Focal length | 2,2 mm |
| Detection range (m) | 24 m |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Ethernet interface | 100Base-T |
| Backlight compensation | Yes |
| Internal memory | microSD card |
| Camera Type | Bi-Spectral,Thermal Hybrid Dome |
| Photosensitivity | 0,0176 Lux |
| Low Speed Shutter | Yes |
| Mounting type | Ceiling,Corner mounting,Mast mounting,Wall |
| Lens Type | Prime lens |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3at |
| Protection | IP67 |
| Series | Hikmicro |
| Control Interfaces | Ethernet |
| Power supply | 12VDC,Poe |
| System | True Day&Night |
| Temperature Range (Operating) | -40°C - 65°C |
| Thermal resolution | 256x192 |
| Video Compression | H.264,H.265 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120dB |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 0, Expectation: 0, Replacement time: 4 weeks (Last update: 25.05.2026) - subject to prior sale