Hikvision - iDS-2CD71166G2-IZHSY(2.8-12mm)(O-STD)
Netzwerk Varifokal Dome Kamera, 16MP, DeepinView, Darkfighter, IR, IP67, IK10, weiß
read more
€1,356.60
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "Hikvision - iDS-2CD71166G2-IZHSY(2.8-12mm)(O-STD)"
Netzwerk Varifokal Dome Kamera, 16MP, DeepinView, Darkfighter, IR, IP67, IK10, weiß
Manufacturer number: 311334216
Download manufacturer datasheet
Main features
- Hochwertige Bildqualität mit einer Auflösung von 16 MP
- Hervorragende Leistung bei schlechten Lichtverhältnissen dank DarkFighter 2.0-Technologie
- Klare Bildgebung auch bei starkem Gegenlicht dank 120-dB-AWDR-Technologie
- Effiziente H.265+-Komprimierungstechnologie zur Einsparung von Bandbreite und Speicherplatz
- 5 Streams für eine Vielzahl von Anwendungsbereichen
- Wasser- und staubgeschützt (IP67), vandalismussicher (IK10) und korrosionsbeständig (NEMA 4X, optional)
- Integriertes Dual-Mikrofon und Lautsprecher für Echtzeit-Audioüberwachung
- Integrierter G-Sensor zur Erkennung von Erschütterungen
- Integrierter Strommesser für historische Stromverbrauchsstatistiken
Spezifications
| Alarm inputs | 2 |
| Audio compression | G.711,G.722,G.726 |
| Audio support | Yes |
| Resolution standard | 16 MP |
| Recording sensor | CMOS |
| Lighting | Infrared |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 4608x3456 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Iris Control | P-Iris |
| Focal length | 2,8 - 12 mm |
| Chip size | 1/1,8'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Color (Housing) | weiß |
| Color (dome) | clear |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Metal |
| Housing material | Metal |
| Heating | Yes |
| Internal memory | microSD card |
| Camera Type | Domecamera |
| Power consumption | 16.7 W |
| Photosensitivity | 0,005 Lux |
| Low Speed Shutter | Yes |
| Mounting type | Ceiling,Corner mounting,Mast mounting,Wall |
| Lens Type | Varifocal (motorized) |
| ONVIF | ONVIF Profile S,ONVIF Profile G,ONVIF Profile T,ONVIF Profile M |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3at |
| Protection | IP67,NEMA 4X |
| Series | DeepinView |
| Control Interfaces | Ethernet |
| Power supply | 12VDC,24VAC,Poe |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -40°C - 60°C |
| Vandalism-resistant | Yes |
| Video Compression | H.264,H.265 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120dB |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 0, Expectation: 0, Replacement time: 9 weeks (Last update: 11.05.2026) - subject to prior sale