SAMCON - RoughCam miniTube IP T10-VA1.2.K1.BOR-N.N-005.N-P
Netzwerkkamera im Edelstahlgehäuse,1080p, 30 fps, motorisiertes Varifokal Objektiv, 4x optischer Zoom, IP66/68, -30°C/+50°C
read more
€2,543.63
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "SAMCON - RoughCam miniTube IP T10-VA1.2.K1.BOR-N.N-005.N-P"
Netzwerkkamera im Edelstahlgehäuse,1080p, 30 fps, motorisiertes Varifokal Objektiv, 4x optischer Zoom, IP66/68, -30°C/+50°C
Manufacturer number: 22070548
Download manufacturer datasheet
Main features
- 1/2,8'' CMOS Sensor mit FullHD 1920x1080p
- Motorisiertes Varifokal Objektiv mit 4x optischen Zoom
- Tag-/Nacht Funktionalität
- Edelstahl AISI 316L
- Schutzart IP66/68 (IEC 60529)
- Multi-Streaming und Videokomprimierung H.265
- Made in Germany
Spezifications
| Alarm inputs | 0 |
| Audio support | No |
| Resolution standard | 2 MP |
| Recording sensor | CMOS,Sony IMX307 |
| Lighting | No |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 1920x1080 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Horizontal angle of view | 80° - 32° |
| Vertical angle of view | 56° - 18° |
| Focal length | 2.7 - 13.5 mm |
| Chip size | 1/2,8'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | No |
| Color (Housing) | Edelstahl |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Outside |
| Housing material | AISI 316L,Stainless steel |
| Heating | No |
| Camera Type | Anti-corrosion,Stainless steel |
| Power consumption | 4.4 W |
| Photosensitivity | 0,0008 lux bei 40 IRE |
| Low Speed Shutter | Yes |
| MOD (Minimum Object Distance) | 0 m |
| Mounting type | Mast mounting,Wall |
| Lens Type | Varifocal (motorized) |
| ONVIF | ONVIF Profile S,ONVIF Profile T |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af |
| Protection | IP66/68 |
| Series | RoughCam |
| Control Interfaces | Ethernet |
| Power supply | Poe |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -30 °C - 50 °C |
| Video Compression | H.264,H.265,M-JPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120dB |
| Wiper | No |
| Zoomfactor (optical) | 4 |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 0, Expectation: 0, Replacement time: 4 weeks (Last update: 20.05.2026) - subject to prior sale