Netzwerk Kamera Bullet inkl. Anschlussbox 3840x2160, Tag/Nacht, WDR, AI, 2,8-12mm, IR, WL, 12VDC, PoE, IP67
read more
€631.95
- Where else cheaper?
-
Ask? we would be happy to advise you!
+49 (0) 371 50 340 270
Product information "eneo - INB-68M2812MJBA"
Netzwerk Kamera Bullet inkl. Anschlussbox 3840x2160, Tag/Nacht, WDR, AI, 2,8-12mm, IR, WL, 12VDC, PoE, IP67
Manufacturer number: 243990
Main features
- 1/2,8'' Sony STARVIS CMOS-Sensor,8 MP/30fps
- AI Analysefunktionen inklusive Objektklassifizierung
- Integrierte Anschlussbox für schnelle und saubere Montage
- WDR 120dB, 3D-DNR Rauschunterdrückung
- Motorisiertes Varifokalobjektiv 2,8-12mm
- Smart Codec H.265/H.264, Multi-Streaming
- Browserunabhängig (IE, Edge, Safari, Firefox, Chrome)
- Unterstützt ONVIF Profile S/T/M/G
- Lokale Speicherung mittels Micro SD Karte
- Unterstützt Audio und externen Alarm Ein- und Ausgang
- NDAA-Konformität
- IR- und Weißlicht LED Beleuchtung, IP67
Spezifications
| Alarm inputs | 1 |
| Analysis | Face Attributes (AD),Face Capture (FD),Face Recognition (FR),Heat Map (HM),License plate recognition |
| Audio compression | G.711 |
| Audio support | Yes |
| Resolution standard | 8 MP |
| Recording sensor | CMOS,Chipset NT98529,Sony IMX415 |
| Lighting | Infrared,Warm Light |
| Motion detector | Yes |
| Image resolution max. | 3840x2160 |
| Image transfer rate max. | 30 fps |
| Horizontal angle of view | 107 - 34° |
| Vertical angle of view | 56 - 19° |
| Focal length | 2,8 - 12 mm |
| Chip size | 1/2,8'' |
| Digital Noise Reduction (DNR) | Yes |
| Dimensions (WxHxD) (extended) | 127x344.57mm |
| Alarm processing | recording internal storage (SD card),E-Mail,HTTP,FTP,TCP,alarm out,Cloud Upload,Siren |
| Audio | 1/1 Line Input and Output,2 Way Audio |
| Resolution (extended) | 3840x2160 (16:9),2592x1944 (4:3),2592x1520 (16:9),2304x1296 (16:9),1920x1080 (16:9),1280x960 (4:3),1 |
| Illumination range | Approx. 35m IR,approx. 30m Warm Light |
| Remark | Face and license plate recognition require an SD card or an eneo IN recorder. For optimal results,us |
| Watch (62px/m) | 25 - 102,4 m |
| Picture size | 0,672967592592593 |
| Aperture Range (F) | F1,2 |
| Browser | MS Internet Explorer 10/11,Safari,Firefox,Google Chrome,Edge |
| Data stream types | Triple-Stream(Main/Sub/Mobile) |
| Detect (125px/m) | 12 - 50,4 m |
| ESC | 1/5 ~ 1/20.000sec. |
| External connections | RJ-45,Alarm in/output,Audio input/output,micro SD card slot 256 GB |
| Flickerless function | Yes |
| Weight | 1.8 kg |
| Identify (250px/m) | 5,6 - 25,1 m |
| Camera shape | Bullet |
| Scope of delivery | Quick installation guide,drilling template,1x silica gel sachet 16.3g,4x wall plugs with screws,2x A |
| Manual Electric Shutter (MES) | 1-5~1-20,000sec. |
| Menu languages | English,German,French,Italian,Portuguese,Spanish,Turkish,Japanese |
| Multicast | Yes |
| Password | Administrator and User |
| Privacy Zone | Areas-ON/OFF switchable |
| SDK | upon request |
| Sunshade canopy | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Text overlay | Switchable on/off |
| Perceiving (25px/m) | 63,3 - 254,7 m |
| Integrated wall mount | Yes |
| White balance | Automatic,Manual |
| Ethernet interface | 10Base-T,100Base-TX |
| Color (Housing) | RAL9003,Pantone P 179-1 / Other colors available upon request |
| Backlight compensation | Yes |
| Housing type | Outside |
| Housing material | Aluminium |
| Internal memory | microSD card slot |
| Camera Type | Bullet Camera |
| Power consumption | 12 W |
| Photosensitivity | 0.007 Lux bei F1.0 |
| Low Speed Shutter | Yes |
| MOD (Minimum Object Distance) | 1.5 m |
| Mounting type | Wall,Ceiling |
| Network Protocols | TCP-IP,HTTP,DHCP,DNA,DDNS,RTP,RTSP,SMTP,NTP,UPnP,HTTPS,FTP,IEE 802.1 |
| Lens Type | Varifocal (motorized) |
| ONVIF | ONVIF Profile G,ONVIF Profile S,ONVIF Profile T,ONVIF Profile M |
| Power over Ethernet | IEEE 802.3af |
| Protection | IP67,NEMA 4X |
| Series | eneo IN-Serie |
| Control Interfaces | Ethernet |
| Power supply | 12VDC,Poe |
| System | True Day&Night |
| Day/night switching | Switchable IR Filter (ICR) |
| Temperature Range (Operating) | -35°C ~ +60°C,@ Luftfeuchtigkeit 90% oder weniger (nicht kondensierend) |
| Video Compression | H.264,H.265,H.264+,H.265+,M-JPEG |
| Wide Dynamic Range (WDR) | WDR 120dB |
| Zoomfactor (optical) | 4 |
Product availability information:
The item is ordered especially for you, so it is not possible for return, withdrawal or cancellation. The following is non-binding and subject to storage and delivery information from our suppliers:
In stock: 50+, Expectation: 50+ in 9 weeks, Replacement time: 15 weeks (Last update: 11.05.2026) - subject to prior sale